Domů / Potřebujete poradit?
Potřebujete poradit?
Odběr novinek
Novinky - designové orientační osvětlení za příznivé ceny

Zkrášlete své prostory, chodby a schodiště.

 

Potřebujete poradit?

  Milan Matějka

  Technik realizace prodeje

  Volejte na telefon
  318 628 951

   nebo nám napište
  milan.matejka@elisch.cz

   Jsme tu pro Vás a rádi pomůžeme.

 

JAK VYBRAT SPRÁVNOU BARVU SVĚTLA?

Teplá bílá (WW)

Je velmi podobná teplotě světla klasických žárovek. Teplota chromatičnosti se pohybuje od 2700 - 3500 K, která je vhodná především do prostorů, kde vzbuzuje pocit tepla a pohodlí. Tyto světelné zdroje se hodí pro domácnosti, především do obývacích a dětských pokojů, do lampiček na čtení i do dekoračního osvětlení. 

Přirozená - neutrální bílá (NW)

Je kompromisem mezi WW a CW barevným spektrem. Obvyklá hodnota chromatičnosti je 4000 - 4500 K. Barevná volba je vždy velice subjektivní, proto doporučujeme vždy nejdříve vybrané světlo otestovat. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat jinému, toto je vhodná univerzální volba.

Studená bílá (CW)

Působí dojmem denního světla. Obvyklé hodnoty chromatičnosti pro tuto variantu jsou 5000 - 7000 K. Zdroje s tímto světlem mají vyšší podíl modré barvy ve spektru, které způsobuje oddalování spánku, takže na něj mozek reaguje potlačováním únavy. Proto se hodí především do veřejných, komerčních a pracovních prostorů, kde působí povzbuzujícím dojmem, a tím dodá místnosti i zdánlivě více světla při obdobném světelném toku. Naopak se tedy nehodí do ložnic a prostorů pro relaxaci. Využití také najde v prostorách, kde záleží na nezkreslování barev osvětlených předmětů – například prodejny s oděvy, uměleckými díly, obrazy, kosmetické salony, osvětlení koupelnového zrcadla kvůli líčení, osvětlení zrcadel v prodejnách s oděvy a podobně.

 

Vyzařovací úhel

Při návrhu náhrady za klasickou žárovku je také nutné počítat s menším vyzařovacím úhlem LED žárovek. Díky tomu je v tomto směru světlo LED žárovek intenzivnější, než u klasických žárovek, ovšem není vyzařováno ve všech směrech. Pokud tedy chceme osvítit pouze určitou plochu (ne prostor ve všech směrech), můžeme použít LED žárovku s menším světelným tokem než u klasické žárovky. Pokud chceme osvítit širší prostor, je vhodné použít LED žárovky s COB nebo MCOB (např. žárovky s technologií CRYSTAL od výrobce TESLA, umožňující vyzařování 360°) nebo více klasických LED žárovek s různým natočením ve svítidle. Poslední možností je použití přídavného svítidla směrovaného do hůře osvětleného prostoru. Pro domácí použití ovšem bývá dostatečná LED žárovka s vyzařovacím úhlem 120°.

Vnímání osvětlení je velice individuální u každého jedince. Vzhledem k tomu, že LED žárovky majíodlišné vlastnosti oproti klasickým žárovkám, je i vnímání jejich světla velice různé. Z tohoto důvodu není možné navrhnout univerzální tabulku pro výběr ekvivalentního světelného zdroje. Výše uvedené je tedy pouze doporučení.

Index podání barev (CRI)

CRI = Index podání barev (Color Rendering Index - měrná jednotka Ra):

Údaj CRI nebo také Ra je pro nás důležitý zejména tam, kde je vyšší nárok na věrné zobrazení barev (kadeřnické salony, pouliční osvětlení, příprava léků, masa, salony s oblečením, šperky atd. Čím je číslo vyšší, tím věrnější barvy se budou pod tímto světelným zdrojem zobrazovat - ideální je hodnota 100 = žádné zkreslení).

Protože, jako referenční zdroje, jsou v metodice CRI stanoveny pouze zdroje odpovídající charakterem buď přirozenému dennímu světlu, nebo teorii Absolutně černého tělesa (prakticky vyhovuje: slunce, oheň, žárovka), pak lze velmi laicky použít pro vysvětlení smyslu CRI takovéto vyjádření:

"Index CRI je vlastně hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého umělého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce. Čím je hodnota indexu CRI nižší, tím větší problémy v interpretaci barev pod takovým zdrojem světla můžeme očekávat."

Hodnota Ra může být od 0 do 100.

Hodnota Ra=0 znamená, že při tomto osvětlení není možné rozeznat barvy.
Naproti tomu Ra=100 znamená, že je tento světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev.

Některé orientační hodnoty Ra:

 • žárovka - 100
 • zářivka -    80
 • sodíková nízkotlaká výbojka - 0

Patice a závity LED žárovek

LED žárovky mají několik typů závitů neboli patic. Jde o nejdůležitější parametr při výběru žárovky. Pokud koupíte žárovku s nesprávnou paticí, nebudete ji moct použít. V obchodě se můžete setkat s těmito paticemi:

 • Patice E14
  Užší závit rozšířený především v nočních lampičkách, kuchyňských digestořích nebo v troubách. Ve srovnání s žárovkami E27 bývá menší, průměr závitu žárovek E14 je 14 milimetrů. Tomuto typu závitu se rovněž přezdívá malý Edisonův závit nebo miňonka.
 • Patice E27
  Nejrozšířenější závit, stejný se používá také pro klasické nebo halogenové žárovky. Známý je také pod názvem Edisonův závit, v průměru má 27 milimetrů – odtud ona zkratka.
 • Patice G4
  Patice G4 má dva úzké kolíky s roztečí 4 mm, u LED žárovek se s ní nesetkáte, používá se především v halogenkách pro osvětlení koupelnových skříněk, nočních lampiček nebo barů.
 • Patice G9
  Patice G9 se používá ve stropních a nástěnných svítidlech. Tvoří ji dva placaté kolíčky, žárovka se pouze zasune, nešroubuje se.
 • Patice G13 / T8
  Velká patice s průměrem 26 mm je určená pro vnitřní i vnější osvětlení kanceláří nebo velkých hal.
 • Patice GU5.3 / MR16
  Patici označovanou jako MR16 nebo GU5.3 tvoří dva úzké kolíčky s roztečí 5,3 mm bez zakončení, žárovka se nešroubuje, pouze zasunuje. Používá se mj. u bodových světel, v kuchyních nebo koupelnách, ve kterých jsou svítidla napojena na napětí 12 V.
 • Patice GU10
  Patice používaná zejména v bodových světlech, v kuchyních, koupelnách nebo podhledech. Používá se v halogenových a LED žárovkách napojených do sítě 230 V, patici poznáte podle dvou krátkých kolíčků s válečky na konci a roztečí 5 mm. Patice GU 10 se nešroubuje, pouze se zasune a pootočí.

 

 

Typ LED diod a životnost

Životnost LED žárovek souvisí především s konstrukčním řešením diod. Ta jsou v současné době tři:

 • LED diody DIP (Dual In-line Package)
  Nejstarší typ diod, které jsou přiletované na desku a vzájemně propojeny. Jejich nevýhodou je nižší účinnost, malá svítivost a vysoká poruchovost. Dnes jsou již zastaralé a v žádném případě se je nevyplatí kupovat.
  Průměrná životnost diod: až 20 000 hodin
  Maximální svítivost diod: až 70 lm/W
 • LED diody SMD (Surface Mount Device / Diode)
  Modernější provedení, kdy jsou žárovky připevněny na plošný spoj. Jejich výhodou je menší velikost a delší životnost. SMD diody se liší tvarem a svítivostí.
  Průměrná životnost diod: až 100 000 hodin
  Maximální svítivost diod: až 120 lm/W
 • LED diody COB / MCCOB (Multiple Chips on Board)
  Technologie používaná u bodových svítidel nebo průmyslových osvětlení, kdy je na jedné desce integrováno více diod.
  Průměrná životnost diod: až 100 000 hodin
  Maximální svítivost diod: až 120 lm/W